Zagraniczni turyści wydali niemal 16,9 miliarda dolarów na podróże do Stanów Zjednoczonych i działania związane z turystyką w lutym 2023 r.

Według najnowszych danych, opublikowanych przez Narodowe Biuro Podróży i Turystyki (NTTO), międzynarodowi turyści wydali prawie 16,9 mld dol. na podróże do Stanów Zjednoczonych i działania związane z turystyką w lutym 2023 r. Jest to wzrost o 64 proc. w porównaniu z lutym 2022 i oznacza dwudziesty trzeci miesiąc z rzędu wzrostów rok do roku (w porównaniu do tego samego miesiąca poprzedniego roku).

I w przeciwną stronę: Amerykanie wydali rekordową kwotę 17,4 miliarda dolarów na podróże zagraniczne, przynosząc deficyt bilansu handlowego w wysokości ponad 480 mln dol. w skali miesiąca. Przed lipcem 2021 r. Stany Zjednoczone nigdy nie odnotowały miesięcznego deficytu handlowego w zakresie podróży i turystyki. Jednak od tego czasu USA odnotowują całkowity deficyt handlowy związany z podróżami i turystyką (import przewyższa eksport) przez dziesięć z ostatnich dwudziestu miesięcy.

Z kolei wstępne dane opublikowane przez Bureau of Economic Analysis pokazują, że międzynarodowi turyści wydali prawie 32,3 mld dol. na podróże, towary i usługi związane z turystyką w USA od początku roku (od stycznia do końca lutego 2023 r.), co stanowi wzrost o ponad 67,4 proc. w porównaniu do kwota wydana w 2022 r.; międzynarodowi turyści od początku roku „wstrzykują” gospodarce USA średnio 547 mld dol. dziennie.