Reprezentanci dwudziestu amerykańskich biur podróży napisali list do prezydenta Joe Bidena, wzywający do intensywniejszych działań jego administracji w celu ponownego otwarcia podróży międzynarodowych. 

W liście zauważono, że prowadzona akcja szczepionkowa pozwala na podjęcie kroków w kierunku bezpiecznego wznowienia międzynarodowych podróży. „Chociaż granice Stanów Zjednoczonych pozostają zamknięte dla większości państw świata, postęp naukowy w walce z pandemią COVID-19 i masowa akcja szczepionkowa pozwoliły na bezpieczne wznowienie wielu działań” – czytamy w liście.  „Powinny znaleźć się wśród podróże międzynarodowe, dzięki którym możemy spodziewać się szybszego ożywienia gospodarczego” – dodano.

W piśmie wezwano również do powołania do końca maja publiczno-prywatnego zespołu w celu opracowania planu działania. Ponadto stwierdzono, że wysiłki zmierzające do ponownego otwarcia podróży międzynarodowych należy rozpocząć od stworzenia „korytarza zdrowotnego” między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią, biorąc pod uwagę jej znaczenie turystyczne dla USA, połączone z podobnym  tempem szczepień oraz spadającymi wskaźnikami zakażeń.

W zeszłym tygodniu rząd Wielkiej Brytanii zakwalifikował Stany Zjednoczone do „bursztynowej” strefy swojego systemu „sygnalizacji świetlnej” dla podróży międzynarodowych.

W liście wezwano również administrację do wykorzystania zbliżającego się szczytu G7, aby zwrócić uwagę innych światowych przywódców na potrzebę szybkiego wdrożenia globalnych ram ponownego otwarcia podróży międzynarodowych. „Stany Zjednoczone muszą być światowym liderem w wznowieniu podróży międzynarodowych” – zaznaczono.

Jeśli nic nie zostanie zrobione, aby znieść ograniczenia wjazdowe, przewiduje się, że Stany Zjednoczone do końca tego roku stracą dodatkowe 175 miliardów dolarów.