Stany Zjednoczone próbują uziemić trzy rosyjskie linie lotnicze: Aeroflot, Azur Air i UTair. Oskarżają je o naruszenie przepisów eksportowych. 

Amerykański Departament Handlu podjął działania przeciwko Aeroflot, Azur Air i UTair w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję po ataku na Ukrainę.

Liniom zakazano latać samolotami, które w ponad 25 proc. pochodzą z USA, bez odpowiedniej licencji. Wszystkie 34 samoloty Azur Air są produkowane w USA, natomiast w przypadku UTair jest to 48 maszyn i 59 we flocie Aeroflotu.

Działania egzekucyjne obejmują również części wymagane do latania tymi samolotami. „Te ograniczenia są znaczące, ponieważ oczywiście trudno jest latać, jeśli nie możesz serwisować swojego samolotu” – powiedział Matthew Axelrod z Departamentu Handlu.

Stany Zjednoczone twierdzą, że z czasem rosyjskie linie lotnicze „w dużej mierze nie będą w stanie kontynuować lotów, zarówno międzynarodowych, jak i krajowych”.

Nowe przepisy eksportowe, wprowadzone w związku z sankcjami, zakazują firmom na całym świecie dostarczania rosyjskim liniom lotniczym paliw, części czy udzielania usług naprawczych i konserwacyjnych.