Technologia 5G może zakłócać pracę wysokościomierzy, które pomagają pilotom w lądowaniu w przypadku trudnych warunków pogodowych. Z tego powodu w całych Stanach Zjednoczonych odwołano już około 250 lotów.

Amerykańskie linie lotnicze odwołały ponad 250 lotów, ponieważ przewoźnicy obawiają się, że usługi 5G mogą zakłócać pracę wysokościomierzy samolotów. Operatorzy telekomunikacyjni AT&T i Verizona wykorzystują bowiem do nowej usługi częstotliwości, które są zbliżone do tych używanych przez wysokościomierze radiowe pomagające w lądowaniu maszyn w warunkach słabej widoczności

AT&T i Verizon zgodziły się tymczasowo ograniczyć wprowadzanie technologii 5G na lotniskach, do czasu, gdy agencje rządowe i linie lotnicze wypracują długoterminowe rozwiązania. Dlatego ostatecznie odwołano mniej lotów, niż się spodziewano.

Ograniczenia, jakie wprowadziły sieci telekomunikacyjne wynikają z ostrzeżenia Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA) o potencjalnych problemach niektórych samolotów.

FAA ocenia zdolność każdego typu samolotu do operowania w pobliżu sieci 5G. Do środy zezwolono na wykonywanie lądowań na lotniskach z 5G samolotom, które w sumie stanowią 62 proc. samolotów pasażerskich w USA.