Od 2025 roku wszystkie nowe samoloty w Stanach Zjednoczonych muszą być wyposażone w dodatkową barierę, chroniącą pilotów przed wtargnięciem osób z zewnątrz.

Nowe przepisy Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) wchodzą w życie od połowy 2025 roku. Nie obejmą jednak operatorów lotów czarterowych.

Wprowadzając nowe przepisy, FAA stwierdziła, że ​​jest to niezbędny dodatkowy środek ostrożności dla zapewnienia bezpieczeństwa w kokpicie. – Żaden pilot nie powinien martwić się o wtargnięcie do kokpitu –  powiedział David Boulter, administrator bezpieczeństwa w FAA.

Nowa bariera ma stanowić wsparcie dla pilotów na przykład w momencie, gdy jeden z nich musi udać się do łazienki. „Bariera spowolni atak na czas wystarczający, aby otwarte drzwi pokładu mogły zostać zamknięte i zablokowane, zanim atakujący mógłby dotrzeć do kokpitu” – stwierdziła FAA.

Agencja szacuje, że dodatkowa bariera będzie kosztować około 35 tys. dol. na samolot. Modernizacja bariery nie jest obowiązkowa dla istniejących samolotów, pomimo to Delta i United Airlines wprowadzą dodatkowe bariery do niektórych samolotów.