Poważne opóźnienia w wydawaniu amerykańskich wiz turystycznych opóźniają wizyty zagranicznych podróżnych z kluczowych rynków.

Ponadpartyjna grupa 44 burmistrzów i urzędników reprezentujących amerykańskie miasta i hrabstwa wysłała sekretarzowi stanu Antony’emu Blinkenowi list, wzywający go do podjęcia natychmiastowych działań w celu skrócenia czasu oczekiwania na rozmowę wizową, który nadal wynosi powyżej 400 dni.

„Popandemiczne poważne zaległości w przetwarzaniu wiz turystycznych do USA opóźniają obecnie – w niektórych przypadkach o ponad rok – wizyty zagranicznych podróżnych z kluczowych rynków, którzy zapewniają bardzo potrzebne ekonomiczne i dyplomatyczne korzyści dla kraju” – czytamy w liście do Blinkena.

Wśród sygnatariuszy listów są burmistrzowie Nowego Jorku, Chicago, Phoenix, Filadelfii, Dallas, Las Vegas, Charlotte, San Francisco, Seattle, Nashville, Nowego Orleanu i Orlando.

Opóźnienia w przetwarzaniu wiz są szkodliwe dla sektora podróży przyjazdowych i gospodarki USA. W 2019 roku 43 proc. międzynarodowych podróżnych – i 120 miliardów dolarów wydatków – pochodziło z krajów, w których do wjazdu do USA wymagana jest wiza.