Amerykańskie linie lotnicze oraz ponad dwadzieścia innych organizacji branżowych zaapelowały do prezydenta Joe Bidena o przygotowanie planu zniesienia ograniczeń w podróżach zagranicznych i określenie zasad używania paszportu szczepień COVID-19.

Organizacja Airlines for America, która reprezentuje największych amerykańskich przewoźników (np. American, United, Southwest), Amerykańska Izba Handlu, największe związki zawodowe stewardes i innych przedstawicieli branży wystosowały list do Jeffreya Zientsa, koordynatora do spraw walki z covidem-19 w Białym Domu – podaje telewizja CNBC w swoim elektronicznym wydaniu. W liście zaapelowano o aktualizację wytycznych Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (Centers for Disease Control and Prevention) i potwierdzenie, że osoby zaszczepione na koronawirusa mogą podróżować bezpiecznie.

Organizacje branżowe podkreśliły jednocześnie, że nadal są za utrzymaniem restrykcji, zapewniających bezpieczeństwo pasażerom, takim jak obowiązek noszenia maseczek, wykonywanie testów przez pasażerów lotów zagranicznych czy utrzymywanie dystansu społecznego. Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami wprowadzonymi najpierw przez prezydenta Donald Trumpa, potem Joe Bidena, większość osób niebędących obywatelami Stanów Zjednoczonych, które w ostatnim czasie przebywały w Europie, Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA nie może podróżować do USA.

Autorzy listu upomnieli się też w Białym Domu o tzw. paszport covidowy, czyli cyfrowe zaświadczenie, w którym zapisane byłyby informacje o przyjęciu szczepionki lub wyniki testów na koronawirusa.